Kumluca Otogar:0 (242) 887 00 11 Antalya Otogar:0 (242) 331 45 45

Finike'ye Nasıl Gidilir?

Finike'ye Nasıl Gidilir?

Finike'ye Nasıl Gidilir?

Çiçek Tur konforu ile Kumluca'dan Elmalıya karşılıklı olarak seyahat edebilirsiniz.
 
Kumluca'dan sahil yolundan, Turunçova, Finike üzerinden Elmalı'ya ulaşabilirsiniz.
 
Eski ismi Phoenicus. Fenikeliler tarafından M.Ö. 500´lerde, liman kenti olarak kurulmuşdur. Finike ilçesi antik çağda ise Likya (Teke Yarımadası) olarak adlandırılan bölgede bulunmaktadır. Teke Yarımadası´nda M.Ö. 3. bin yıldan beri yerleşim vardır. Fakat yapılan arkeolojik araştırmalar bu bölgede 2. Bin yıldan eskiye giden bir kent henüz tespit etmemiştir.
 
Elmalı yakınlarında yapılan kazılar erken bronz çağı yerleşimini ortaya çıkarmıştır. Finike ilçe sınırlarında ve yakın çevrede birçok tarihi kalıntı bulunmasına rağmen bunların tarihi Semahöyük kadar eskiye gitmemektedir. Bu kalıntılarda yapılan arkeolojik araştırmalarda elde edilen bulguların en eskileri Likya uygarlığından kalanlardır.
 
Doğu Akdeniz ticaretinin gelişmesi önce Persler´i, daha sonra Büyük İskender´i Likya´ya çekmiş ve İskender M.Ö. 330 yılında bütün Likya´yı denetimi altına almıştır. Likyalılar bu istilaya karşı koymamışlar ve teslim olmuşlardır. Büyük İskender´in ölümünden sonra denetimin zayıflaması, zaman zaman Suriye, Mısır ve Rodos´un Likya´da hegomonya kurmalarına yol açmıştır. Erken Hristiyanlığın başlamasıyla Myra (Demre) bölgede yayılan Hristiyanlığın merkezi haline gelmiştir. Helenler ve Romalılar döneminde her türlü değerlerini kaybeden Likyalılar Bizans hakimiyeti ile eriyip gitmişlerdir.
 
Bizans döneminde kısa dönemli Arap saldırı ve işgallerini yaşayan bölge, Bizans hakimiyetinden sonra 1207-1308 yılları arasında Anadolu Selçuklu Devleti´nin hakimiyetinde kalmıştır. 1426 yılında Osmanlı idaresi başlamıştır. Osmanlı idaresinde Elmalı kazasına bağlı bir nahiye merkezi iken 1914 yılında kaza olan Finike 1919-1921 yılları arasında İtalyanların kısa süren işgaline uğramıştır.
Benzer Sayfalar