Kumluca Otogar:0 (242) 887 00 11 Antalya Otogar:0 (242) 331 45 45

Olympos'a Nasıl Gidilir?

Olympos'a Nasıl Gidilir?

Olympos'a Nasıl Gidilir?

Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Şehrin temelleri eski Helenistik dönemde, MÖ. 300 civarında inşa edilmiştir. Büyük İskender´in fetihlerine ilk başladığı yıllarda kış aylarını, Olympos´a komşu bir liman şehri olan Phaselis´te geçirdiği bilinmektedir. 
 
 
 Olympos´un tarihi kayıtlarda izine ilk defa MÖ. 78 yılında, Sicilya´daki Roma Valisi Servilius Vatia´nın zamanın en büyük korsanı Zenicetes´i deniz savaşında yendiği sene rastlanır. Gemilerini Porto Ceneviz ve Sazak´ın gizli limanlarında saklayarak civardaki tüm kıyı şeridini hakimiyeti altına alan Zenicetes, Olympos´u da kendisine kale yapmıştır. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra "ager publicus" (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir. 
 
 Korsanların, Pers tanrısı Mitras için garip kurban törenleri ve gizli ayinler düzenledikleri söylenmektedir. Mitras, o yıllarda doğu ülkelerinin birçoğunda yaygın olarak inanılan Pers mitolojisinde saf ruh ve ışık tanrısıdır. 
 
MS. 43 senesinde Likya, Roma İmparatorluğuna katılmıştır. Olympos şehrinin koruyucusu, Yunan Tanrısı Hephaistos için festivaller düzenlenmiştir. İmparator Hadrianus´un MS. 130 senesinde şehri ziyaret ettiği de kayıtlarda yer almaktadır. 
 
Olympos, Roma İmparatorluğu Hristiyanlaşma süreci içerisindeyken bir piskoposa ev sahipliği yapmıştır. 3. yüzyıldan itibaren korsanların sürekli olarak şehre saldırmaları sonucu şehrin nüfusu yavaş yavaş azalmış ve şehir eski önemini kaybetmiştir. 
 
11. ve 12. yüzyıllarda şehir Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden inşa edilmiş ve haçlı seferleri sırasında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terkedilmiştir.
Benzer Sayfalar